SPORU BIRAKSAM KASLAR YAĞA DÖNÜŞÜR MÜ?

Vücut geliştirme ya da fitness ile alakalı en çok akla takılan sorulardan biri de, sporu bırakınca verilen kiloların geri alınıp alınmayacağı konusu.

Sporu Bırakınca Kilo Almak

Düzenli egzersiz yapmak gün içinde daha fazla kalori harcamanızı sağlar. Yani, aldığınız kalori miktarı aynı kalırken yaktığınız kalori miktarı düşerse, kilo vermeniz durabilir. Hatta eskisi kadar antrenman yapmayan ancak eskisi kadar yemeye devam eden biri için kilo almak kaçınılmaz olur.

Kilo alma tehlikesiyle karşı karşıya kalmamak için yediklerinizi biraz azaltabilir ya da gün içinde enerji harcamanızı sağlayan küçük aktiviteler yapabilirsiniz. Burada en önemli nokta temiz beslenmektir. Spor yapmayı bıraktıktan sonra kilo almak tamamen sizin inisiyatifinizde olan bir şeydir. Sporu bıraktıktan sonra kilo da alabilirsiniz, kilo da verebilirsiniz. Seçim sizin!

Sporu Bırakınca Kilo Vermek

Spor yapanların en büyük korkusu; sporu bırakınca kilo vermek ve kas kaybetmektir. Sporu hayatınızın önemli bir parçası haline getirdiyseniz ancak bazı sebeplerden dolayı ara vermek durumunda kaldıysanız; ilk yapmanız gereken şey beslenmenize dikkat etmek olmalı.

Uzun uğraşlar ve disiplinli çalışmanın sonucu olarak kazandığınız kaslar, sandığınız kadar kolay erimez. Kas hacminizi ve kuvvetinizi arttırmanın yolu nükleus isimli çekirdeklerden geçiyor. Bu çekirdekler protein sentezini gerçekleştiriyor. Antrenman, kaslarınızda büyüme değil daha fazla çekirdek üretmeye yarıyor ve bu sayede kas dokularınızı arttırarak daha hacimli kaslara sahip olabiliyorsunuz.

Uzun yıllar spor yapıp bir yerden sonra bırakmayı tercih ettiğinizde, nükleusların öldüğüne ve bir daha ortaya çıkmadıklarına inanılırdı. Son yıllarda yapılan araştırmalar inanılanın aksine kas hafızası sayesinde gerçeğin hiç de öyle olmadığını söylüyor. Özetle, uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkardığınız kaslarınızın öyle hemen gitme gibi bir niyeti yok.

Bir cevap yazın