Stresten Korkmayın!

Stresten çok korkuyoruz. Ancak stres sizi öldürmez, öldürmeyen şey de güçlendirir.

Michigan Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, 30 bin kişiden kendi stres düzeylerini değerlendirmelerini ve sağlıklarına ne kadar zarar verdiklerini düşünmelerini istedi. Uzun süren araştırmalar, stresten zarar gördüğünü düşünen kişilerin ölüm oranlarının, inanmayanlara göre %43 daha yüksek olduğunu gösterdi.

Tabii ki iş hayatınızda üzerinize yeni projeler yıkıldığında strese girersiniz. Ama aynı zaman da kendinizi daha canlı da hissedersiniz. Bunun sebebi, zevk hormonu olan dopaminin beyninizde salınımının artmasıdır. Günlük rutinleriniz bu hormonu çoğaltmaz. Yani arada yaşayacağınız stres, dopamin hormonunun nimetlerinden faydalanmanızı sağlayarak belki de kariyeriniz için daha iyi bile olabilir.

Stresi Lehinize Çevirin

Çıldırmışçasına atan kalbinizi, ihtiyaç duyduğunuz kaynakların musluklarını açması gibi düşünün. Yani damarlarınız genişliyor ve dikkatiniz artıyor.

Stres hormonunu “kalk ve harekete geç” uyarısı olarak düşünün. Çünkü hayata bakışı iyimser olan insanların olaylara karşı daha az stresli tepki verdiği saptandı.

Sosyal hayatınızda iyiliklere yer verin. İyilik yapan kişilerin, stresli bir durumda olsalar bile daha uzun yaşadıkları gözlendi.

Bir cevap yazın