Stresten Korkmayın!

Stresten çok korkuyoruz çünkü sonuçları ağır olabiliyor. Stres sizi öldürmez ancak öldürmeyen şey de güçlendirir.

Michigan Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar, 30 bin kişiden kendi stres düzeylerini değerlendirmelerini ve sağlıklarına ne kadar zarar verdiklerini düşünmelerini talep etti. Uzun süren çalışmalar ile stresten zarar gördüğünü tahmin edilen kişilerin ölüm oranlarının, inanmayanlara göre %43 daha yüksek olduğunu kanıtladı.

Elbette ki iş hayatınızda üzerinize yeni projeler yıkıldığında strese girmeniz kaçınılmaz bir durumdur. Ancak bununla beraber de kendinizi daha canlı da hissettiğinizi fark edebilirsiniz. Bunun nedeni ise zevk hormonu olan dopaminin beyninizde salınımının artması durumundan kaynaklanmasıdır. Günlük rutinleriniz bu hormonu çoğaltmaya yeterli olamıyor. Yani arada yaşayacağınız stres, dopamin hormonunun nimetlerinden yararlanmanızı sağlayarak belki de kariyeriniz için daha iyi bir seçenek bile olabilir.

Stresi Lehinize Çevirin

Yerinden çıkacakcasına atan kalbinizi, gereksin,m duyduğunuz kaynakların musluklarını açması gibi düşünmeniz gerekiyor. Kısaca damarlarınız genişliyor ve dikkatinizin artmasını sağlıyor.

Stres hormonunu “kalk ve harekete geç” uyarısı olarak hayal edin. Çünkü hayata bakışı iyimser olan bireylerin, olaylara karşı daha az stresli tepki verdiği tespit edilmiş durumda.

Sosyal hayatınızda iyiliklere yer vermek başkaları kadar, kendiniz için yapacağınız bir iyiliktir. İyilik yapan insanların, stresli bir durumda olsalar dahi daha uzun yaşadıkları yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget