SÜREKLİ YORGUN VE UYKUSUZ HİSSETMEK!

Sürekli uykusuz ve yorgun hissetmek gibi bir probleminiz varsa kulübe hoş geldiniz. İşte bundan kurtulmak için bazı öneriler.

Günümüzün en büyük sorunlarından olan yorgunluk ve halsizlik, büyük şehirlerde yaşayan birçok kişinin ortak problemi. Buna bir de sürekli uyuma isteği ve uykusuzluk eklenince kabus gibi günler kaçınılmaz oluyor.

Uzmanlar, havaların iyiden iyiye soğumaya başladığı ve gün ışığının azaldığı şu günlerde, hareketsizliğin de etkisiyle vücudunuzun kış uykusuna hazırlandığını belirtiyor. Buna önlem olarak alınması gereken tedbirlerden şöyle bahsediyorlar:

Bulunduğunuz Ortamı Sık Sık Havalandırın

Havasız ve az ışık giren ortamlar üstünüzde bir ağırlık oluşturuyor ve uykunuzu getiriyor. Bulunduğunuz ortamı her zaman aydınlık tutun ve sık sık havalandırın. Hatta çok uzun süre kapalı ortamlarda kalmayın. Temiz hava almak enerjinizi yükseltecektir.

Hareket Edin

Uzmanlar, özellikle ofis çalışanları için hareketsizliğin büyük bir sorun olduğuna değiniyor. Saatlerce oturmak enerjinin düşmesine ve hareket isteğinin azalmasına neden olur. Her yarım saatte bir oturduğunuz yerden kalkarak kısa yürüyüşler yapın. Artan kan akışı sayesinde daha enerjik ve verimli hale geleceksiniz.

Bol Su İçin

Birçok kişi soğuk havalarda susama hissi azaldığı için gün içerisinde içtiği su miktarına dikkat etmez. Ancak soğuk havalarda da sıcak havalarda olduğu gibi günlük ortalama 2 litre su içmelisiniz. Susuz kalmak tansiyonu düşüreceği için birçok refleksin zayıflamasına ve uyku hissine sebep oluyor. Uyandığınızda içeceğiniz 2 bardak ılık su ile hem güne daha dinç başlayacak hem de metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakımına destek olacaksınız.

Çay ve Kahve Tüketimine Dikkat Edin

Günümüzde çay ve kahve birçok kişinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Ancak içerdikleri kafein, çok fazla tüketildiği takdirde, kalp çarpıntısı ve uykusuzluk yapıyor. Gece bozulan uyku düzeni ise gündüzleri uyuklamanıza sebep olabiliyor. Çay ve kahveyi sabah saatlerinde tüketerek bu durumu düzeltebilirsiniz.

Gazlı İçeceklerden Uzak Durun

Gazlı ve şekerli içecekler, içerdiği yüksek şeker oranı ile hem kilo aldırıyor hem de uyku hali yapıyor. Bu yüzden bu içeceklerden kesinlikle uzak durun. Hazır meyve suları yerine taze meyveleri kendiniz sıkabilir ya da yiyebilirsiniz.

Kahvaltıyı Es Geçmeyin

Sabah uykusunu çoğu zaman kahvaltıya tercih ederiz. Fakat sağlıklı yiyeceklerden hazırlanan iyi bir kahvaltı, gün içerisinde enerjinizi arttırarak uyuklamaları azaltıyor.

Şekerli Gıdaları Tüketmeyin

Öğünlerinizde tıka basa yemek enerjik hissetmek yerine yorgunluk ve bitkinliğe neden oluyor. Bunun yanında şekerli gıdalardan da uzak durun. Ara öğünlerde yiyeceğiniz şekerli gıdalar, kan şekerinizin bir anda fırlamasına ve daha sonra hızla düşmesini sağlıyor. Bu da bitkinlik ve uyuklama hali yapıyor. Bunlar yerine, atıştırmalıklarınızda kompleks karbonhidratları tercih edin.

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget