Suyun Gücü Adına

Hayat kaynağı olarak da adlandırılan su, yaşamın devamlılığı için en önemli kaynak ve metabolizmamızın en fazla ihtiyaç duyduğu besindir. Vücudumuzun % 65-70’ini oluşturan su, hayatın temel taşıdır. Vücudun su oranını korumak ve tüm sistemlerinin uygun şekilde çalışmasını sağlamak için yeterli miktarda su tüketmek büyük önem taşıyor.

Su İçmenin Faydalarını Sayacak Olursak;

 1. Metabolizmayı hızlandırarak daha hızlı kilo vermeyi sağlar.
 2. Hücre ve dokuların yapılarının korunmasında ve yenilenmesinde rol alır.
 3. Temel vitamin ve mineral çözücüsüdür. Vücutta besinleri parçalayarak, sindirime ve atık maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.
 4. Kanı sulandırarak, dolaşım esnasında pıhtılaşmayı önler.
 5. Cildi yumuşatır ve yaşlılık belirtilerini azaltır.
 6. Vücut ısısının düzenlenmesine yardım eder.
 7. Vücut direnci ve bağışıklığını güçlendirir.
 8. Kabızlık, ishal, ateş ve böbrek taşı oluşumunu engeller.

Ancak Fazla Su Tüketiminin Zararı Var

Vücutta herhangi bir rahatsızlık olmadığı takdirde sağlıklı bir kişinin günlük içmesi gereken su miktarı yaklaşık 2 litredir.

Ancak düzenli spor yapanlar, ağır aktivitelerde bulunanlar, aşırı terleme ile su kaybedenler, yüksek proteinli diyetle beslenenler su tüketimlerine daha fazla önem vermeli ve normal tüketim miktarlarından daha fazla su içmelidirler.

Yapılan araştırmalarda, vücudun ihtiyacından fazla su tüketiminin sağlık açısından bir faydası olmadığı kanıtlanmıştır. Su tüketiminin, çok fazla olduğu durumlarda su zehirlenmesi yaşanabileceğinden, önerilen miktarları çok geçmemek önemlidir.

Suyun Yerini Hiçbir Şey Tutmaz!

Bolca tükettiğimiz çay, kahve, meyve suyu ve asitli içecekler gibi  sıvılar asla suyun yerini almamaktadır. Sanılanın aksine, bu içeceklerin bazılarında bulunan diüretik etkisi ile, vücuda sıvı alımından çok sıvı atımını hızlandırmasıdır. Bu şekilde bir yandan sıvı takviyesi yaparken; bir yandan da sıvı kaybına meydan veririz.

Asitli içicekler ise, hem mideye rahatsızlık verir hem de alınan asidin etkisini azaltmaya çalışan vücudun daha fazla su kaybına sebep olur.

Tehlike İşareti: Koyu Renkli İdrar

Gün içerisinde uygun miktarda su içip içmediğinizi idrarınızın rengine bakarak kolayca anlayabilirsiniz. İdrar renginiz koyu sarı ise su tüketimi yetersiz, açık sarı ya da saydam renk ise su tüketimi yeterlidir. Vücutta yeterli suyun olmaması, bitkinlik, halsizlik, cilt kuruluğu gibi birçok hastalığa davetiye çıkarır. Bu nedenle günlük su tüketiminize büyük özen göstermelisiniz.

Su İçmekte Zorlanıyor Musunuz?

Bazı insanlar susamadığı sürece su içmeyi tercih etmez. Kimilerine ise fazla su tüketmek mide bulantısı yaşatır. Birkaç pratik yöntemle bu durumların üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz.

 • Telefona, bilgisayara ya da masanızın üzerine küçük notlar vasıtasıyla su içmeyi hatırlatabilirsiniz.
 • Sürekli görebileceğiniz bir yere renkli bir sürahi, bardak ya da şişe koyabilirsiniz.
 • Suyun içine elma, tarçın, zencefil, nane yaprağı ekleyebilir böylece lezzeti arttırabilirsiniz.

Bir cevap yazın