Tehlikeli Kısayol: Steroid

Steroid destekli kısa sürede kas gelişimi sağlığınız için ciddi tehditler oluşturuyor.

Hayatın yoğun temposundan biraz olsun uzaklaşmak ve kendilerine vakit ayırmak isteyenler soluğu spor salonlarında alıyorlar. Böylece her geçen gün spor yapanların sayısı artıyor. Özellikle yaz ayları yaklaşırken “plaj vücuduna” sahip olmayı isteyen bazı kişiler, doğal yollarla kısa sürede istediği sonucu alamayınca hayal kırıklığına uğruyor. Kimisi pes edip spor yapmayı bırakıyor, kimisi de hedefe kestirmeden ulaşmak adına steroid maddelere başvurup, sağlıklarını tehlikeye atıyorlar.

Öncelikle Steroidlerden Biraz Bahsedelim.

Steroidler, lipit içeriğe sahip ve dört halkalı karbon iskeletten oluşur. Anabolik steroidler, uyarıcılar, uyuşturucular ve B-bloke edici maddeler bu sınıfa girer.

Steroidler, aslında çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Steroidler, kanser gibi sağlık sorunları sonucunda testisleri alınan erkeklerin cinsel işlevlerini koruyabilmeleri ya da kanser sonrası kas kaybını tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır. Bunların yanında, steroidler metabolizmanın düzenlenmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, kas ve kemik kütlesinin arttırılması gibi çeşitli tıbbi amaçlar için de tercih edilmektedir.

Vücudunuzda testislerden salgılanan, erkeklik hormonu olarak bildiğimiz hormonlar anabolizan özelliğe sahip. En fazla testosteron bu hormonlarda mevcuttur. Kadın ile erkek arasındaki cinsiyeti farklılığını ve kas gelişim düzeyini, testosteronun erkeklerde kadınlara göre daha fazla bulunmasıyla açıklayabiliriz. Testosteronun etkileri anabolik ve androjenik olarak ikiye ayrılır. Anabolik etki doku, androjenik etki ise erkeklikte gereklidir.

Günümüzde testosteronun, hormonal etkisi azaltılarak, anabolik etkisi ağır basan türevleri yapılıyor. Gelişme bozukluğu olan çocuklarda, çeşitli anemli türlerinde, cinsel gelişiminde sorun olan ergenlerin tedavisi gibi bazı sağlık sorunlarının çözümünde hekimler tarafından belirli dozlarda öneriliyor.

Peki Steroidler Spor Salonlarına Nasıl Girdi?

Herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişiler, bu ilaçlar sayesinde yağsız kas kütlesini arttırmaya çalışıyorlar. Steroidler kişilerin protein sentezine yardımcı olarak kasları geliştirirken diğer yandan vücuttaki organlara, dokulara ve hücrelere zarar veriyor. Vücuda enjekte edilmesiyle, doğal yollarla üretilen hormonlar tembelleşerek, işlevlerini yavaş yavaş kaybetmeye başlıyorlar. Bütün bunlar, kişinin psikososyal ve fizyolojik durumuna zarar veriyor.

Uzun Vadede Zarar Veriyor

Steroidler hakkında en çok sorulan sorulardan biri de, bu ilaçların cinsiyet hormonları üzerinde ne gibi etkilerinin olduğudur. Vücudunuza suni olarak erkeklik hormonu verilmesi, cinsiyet karakteristiklerinin ve fonksiyonunun gelişimini kontrol eden hormonlarda dengesizliğe yol açar. Anabolik ve androjenik steroidler cinsiyet hormonlarının üretimini ve işlevini olumsuz etkiler. Erkeklerde, sperm azlığı, jinekomasti (memelerin aşırı büyümesi) gibi sorunlar; kadınlarda ise virilizm (erkekleşme), klitorisin genişlemesi, aşırı kıllanma, menstrüel döngünün kesilmesi ortaya çıkar. Cinsel arzunun artması ya da azalması, ergenlik öncesi erken gelişim gibi sorunlar da görülebilir.

Steroid maddelerin kullanımı sonucunda, evet beklenilenden daha hızlı bir gelişim sağlanır ve arzu edilen yunan heykeli görünümüne kavuşulur. Ancak bu ilaçlara kendini kaptıran bazıları için bu takıntı haline geliyor. Bu mükemmellik takıntısı uğruna ilişkilerini, iş hayatlarını ve karakterlerini feda etmeye başlıyorlar. Çünkü bu ilaçlar kullanıldığı sırada değil, bıraktıktan sonra ciddi problemler oluşturuyor. Suni olarak dışarıdan alınan yüksek doz hormonlar vücudun doğal işlevine kalıcı olarak hasar veriyor ve bu ilaçlar kesildiğinde, vücutta bu hormonların eksikliğine bağlı olarak ciddi yan etkiler görülüyor. Yüksek tansiyon, aşırı sivilcelenme, prostat büyümesi, saç dökülmesi, karaciğer kanseri ve karaciğer fonksiyonlarında değişim bu hasarlardan sadece bazıları.

Steroidsiz Olmaz Mı?

Antrenman, doğru beslenme, yeterli dinlenme ve gerekli ek gıda takviyeleri ile hayal ettiğiniz vücuda kavuşmak hiç de zor değil. Sağlam bir disiplin ve biraz da sabırla, doğal yollardan kalıcı ve sağlıklı bir vücuda kavuşabilirsiniz.

Bir cevap yazın