TEMİZ BESLENME NASIL OLUR?

Beslenme faktörünün sağlıklı bir yaşam için ne kadar önemli olduğu tartışılmaz bir gerçek. Bu nedenle sağlıklı ve temiz beslenmeye ihtiyacımız vardır. Peki nedir bu temiz beslenme denen şey?

Temiz beslenmeden kasıt tabii ki mikrobik açıdan besinlerin temiz olması değildir. Temiz beslenmedeki temel esas; işlenmiş hiçbir şeyi ağzınıza sürmemektir!

İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durun

Temiz beslenmenin en önemli kuralı, besinleri en doğal haliyle yemeniz gerektiği konusudur. Örneğin hazır portakal suyu yerine taze sıkılmış portakal suyu, paketlenmiş müsli ve kahvaltı gevrekleri yerine yulaf ezmesi, beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği gibi besinlerin doğal halleri korunmuş şeklini tercih etmeniz gerektiğinin temiz beslenme anlamına geldiğini bilmelisiniz.

Satın Aldığınız Ürünlerin Etiketlerini Okuyun

Marketten satın alacağınız ürünün doğallığını koruduğundan emin olmak için mutlaka ambalajındaki etiketini okumalı, içerisindeki incelemeli ve katkı maddesi içerip içermediğini sorgulamanız gerekir. Mümkün olduğu kadar en doğal olan besinleri tercih etmeye çalışmalısınız. İlla paketli bir ürün alınması gerekiyorsa güvenilir markaları tercih etmeli ancak yine de araştırmayı ihmal etmemelisiniz.

Meyve ve Sebzeleri Mevsiminde Tüketin

Mevsiminde tüketeceğiniz taze meyve ve sebzeler her zaman daha faydalı olacağını beyninize kazımalısınız. Yapılan araştırmalar, taze meyve ve sebzelerin besin değerlerinin kendi mevsimlerinde maksimum düzeye ulaştığını ve en yararlı hallerinin bu dönemlerde olacağını savunuyor. Mevsiminde tüketeceğiniz meyve ve sebzelerin, tat anlamında da fark yarattığını fark edebilirsiniz.

Mutfağınızı Tanıyın

Temiz beslenmenin çok pahalı ya da çok meşakkatli bir şey olduğunu düşünüyorsanız, yanıldığınızı söyleyebiliriz. Çağımız teknolojisinde sağlıklı ve pratik tariflere ulaşmak hiçte zor değil. Market veya pazardan satın alabileceğiniz taze gıdalarla düşündüğünüzden çok daha ucuza ve çok daha kolayca yiyeceklerinizi hazırlayabilir, böylece sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget