TEMİZ BESLENME NASIL OLUR?

Beslenmenin sağlıklı bir yaşam için ne kadar önemli olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Bunun için temiz beslenmeye ihtiyacımız var. Peki nedir bu temiz beslenme denen şey?

Temiz beslenmeden kasıt tabii ki mikrobik açıdan besinlerin temiz olması değil. Burada anlatılmak istenen şey; işlenmiş hiçbir şeyi ağzınıza sürmeyin!

İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durun

Temiz beslenmenin en önemli kuralı, besinleri en doğal haliyle yemeniz gerektiği. Yani, hazır portakal suyu yerine taze sıkılmış portakal suyu, paketlenmiş müsli ve kahvaltı gevrekleri yerine yulaf ezmesi, beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği gibi besinlerin doğal halleri korunmuş şeklini tercih etmelisiniz.

Satın Aldığınız Ürünlerin Etiketlerini Okuyun

Marketten satın alacağınız ürünün doğallığını koruduğundan emin olmak için mutlaka ambalajındaki etiketini okuyun. Mümkün olduğunca en doğal olan besinleri tercih edin. İlla paketli bir ürün alınması gerekiyorsa güvenilir markaları tercih edin.

Meyve ve Sebzeleri Mevsiminde Tüketin

Mevsiminde tüketeceğiniz taze meyve ve sebzeler her zaman daha faydalıdır. Yapılan çalışmalar, taze meyve ve sebzelerin besin değerlerinin kendi mevsimlerinde maksimum düzeye ulaştığını söylüyor. Mevsiminde tüketeceğiniz meyve ve sebzeler tat anlamında da fark yaratacaktır.

Mutfağınızı Tanıyın

Temiz beslenmenin çok pahalı ya da çok meşakkatli bir şey olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Günümüz teknolojisinde sağlıklı ve pratik tariflere ulaşmak artık çok kolay. Market veya pazardan satın alabileceğiniz taze gıdalarla düşündüğünüzden çok daha ucuza ve çok daha kolayca yiyeceklerinizi hazırlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın