Uyku Getiren Besinler

Geceleri uykuya dalmada zorluk yaşıyorsanız, gece atıştırmalıklarını tekrar gözden geçirmeniz gerekecek.

Sadece beyin sağlığınız için değil performansınızı arttırmak için de kaliteli ve yeterli bir uykuya ihtiyacınız var.

Uyku düzeninizi bozan bir sürü etken sayabiliriz. Bunların en önemlilerinden biri de gece atıştırmalıklarınızdır.

Geç saatlerde içtiğiniz bira, yağlı ya da şekerli yiyecekler, vücudunuzun uyku döngüsünü bozabilir ve uykunuzun kaçmasına sebep olabilir.

Bütün bunların yanında uyku açısından son derece faydalı seçeneklere de sahibiz. Bu besinleri tüketerek uykusuzluk sorununu aşabilir ve derin bir uyku çekebilirsiniz.

Yulaf

Yulafın uykuyu destekleyen melatonin hormonu açısından mükemmel bir besin olduğunu biliyor muydunuz? Orman meyveleri ile süslediğiniz yulaf ezmesini, güzel bir uyku için gece atıştırmalığı olarak tercih edebilirsiniz.

Badem

Magnezyum, kaslarınızı gevşetir ve sizi sakinleştirir. Bir avuç badem ile, günlük magnezyum ihtiyacınızın %20’sini karşılayabilirsiniz.

Muz

Nişastalı bir meyve olan muz, kaslarınızın rahatlamasını sağlayan magnezyum ve potasyum içerir. Bu da uykunuzun daha hızlı gelmesini sağlar.

Ayrıca yatağa aç giremeyenlerdenseniz, tok tutucu özelliğiyle muz, sizin için mükemmel bir tercih.

Mozzarella

İçerisinde bol miktarda triptofan bulunduran mozzarella, vücudunuzda iyi hissetmenizi sağlayan serotonin hormonunun salınımını arttırır. Bu da daha iyi bir uyku demek.

Somon

Yapılan araştırmalar, günde 500-600 mg omega-3 tüketmenin, uyku sürelerinde 1 saatlik artışa yol açtığı ve gece uyanmalarını daha aza indirgediğini göstermiştir. Akşam yemeğinde somon ya da diğer omega-3 kaynakları tüketmek, uykunuzun gelmesine yardımcı olur.

Bir cevap yazın