VİRÜSLER SOĞUK ALGINLIĞI İÇİN HAREKETE GEÇTİ!

Hava sıcaklarının giderek azaldığı ve kış mevsimine geçiş yapmaya hazırlandığımız şu günlerde, mevsim geçişleri soğuk algınlığı ve gribe yol açabiliyor. Sürekli değişen hava sıcaklıkları sebebiyle ortaya çıkan hastalıklar vücut direncini düşürüyor.

Güneşli, sıcak günlerin azalması ve havadaki ani ısı değişiklikleri insanların sağlığı üzerinde ciddi sorunlar ortaya çıkarıyor. Özellikle kış aylarında, yaz aylarında görülmeyen virüslerin ortaya çıkması, soğuk algınlığı ve gribe yol açıyor. Uzmanlar, bu hastalıkların tedavisinde doğal tedavi kaynağı olan antivirallerin kullanılmasının daha doğru olacağını söylüyor.

Hastalıklar Ne Sıklıkta Ortaya Çıkar?

Virüs çeşidi 200’den fazladır ve bu yüzden bir kişi hayatı boyunca en az 200 kere hasta olabilir. Uzmanlar, çocukların yılda ortalama 12-13 kez, yetişkinlerin ise yılda ortalama 3-4 kez bu hastalıklara yakalandığını belirtiyor. Buradan yola çıkarak baktığımızda 80 yaşındaki biri hayatı boyunca toplam 4 yıl bu hastalıklarla boğuşuyor. İş ve okul hayatını düşündüğümüzde oldukça yüksek bir sayı.

Çocuklarda Tedavi İçin Antibiyotik Kullanılmalı Mı?

Herhangi bir yaş grubundaki çocuklarda soğuk algınlığı, nezle ya da grip semptomları ortaya çıktığında hastalığın viral kaynaklı olması nedeniyle, gereksiz antibiyotik kullanımından kesinlikle kaçınılmalıdır. Gereksiz antibiyotik kullanımı, direnç gelişmesine sebep oluyor ve Dünya’da birçok kişi antibiyotik direnci sebebiyle tedavi edilemeyen enfeksiyonlardan hayatını kaybediyor.

Bir cevap yazın