VİTAMİNLERLE İLGİLİ YANLIŞ BİLİNENLER

Vitaminlerin, vücudumuz için hayati önem taşıdığını biliyoruz. Vitaminler konusunda pek çoğumuzun doğru bildiğini zannettiği yanlışlar var, dilerseniz bu yanlışlara bir göz atalım;

C vitamininin, soğuk algınlığı ve nezleye karşı en iyi ilaç olduğundan neredeyse hepimiz eminiz. Oysa ki uzmanlar bu bilginin gerçeği yansıtmadığını söylerken; En  yararlı C vitamini kaynağının tatlı kırmızı biber olduğunu vurgulamadan geçemiyorlar..

Araştırmalar sonucunda uzmanlar, ihtiyaç duyulandan fazla vitamin kullanmanın zararları konusuna dikkatleri çekiyor. Gerekli vitaminleri dengeli beslenerek de vücudumuza verebiliriz. Besinlerin yeterli gelmediği durumlarda ise bir uzmandan yardım alarak gıda takviyelerine başvurmanızda sakınca bulunmuyor.

Vitamin ve Mineral Arasındaki Fark Nedir?

Vitaminler, vücudun büyüme, sinir ve sindirim sisteminin düzenine yardımcı olurken; mineraller, hücreleri destekleyerek vücudun farklı kısımlarının işlevlerini sürdürmesini sağlıyor. Vitaminler, A, B, C, D, E ve K harfleri ile isimlendirilirler.

En İyi C Vitamini Kaynağı, Tatlı Kırmızı Biber

Uzmanların bir diğer görüşü ise en iyi C vitamini kaynağının, tatlı kırmızı biber olduğudur. Üstelik halk arasında çok bilindik bir görüş olan, “C vitamini soğuk algınlığını engeller” bilgisinin doğru olmadığı konusunda iddialılar. Araştırmacılar, 15 yıldan fazla bir süre yaptıkları çalışmalarda, C vitamininin pek çok insanda soğuk algınlığını engellemediğini keşfettiler. Bir kısımda ise hastalık semptomlarını biraz daha hızlı aşmaya yardımcı olabileceğini tespit ettiler.

Turunçgiller, C vitamininin bilinen en iyi kaynağı olabilir fakat diğer meyve ve sebzede de fazlasıyla mevcut bulunuyor. Bir çay bardağı tatlı kırmızı biber ya da yaklaşık 200 cl portakal suyu aynı oranda C vitamini içeriğine sahiptir.

Yetişkinlerin günlük alması gereken C vitamini miktarı 75-100 miligram arasında olmalı, düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.

B12 Vitamini Size Ekstra Enerji Vermez

Bir diğer çok yaygın bir konu olan “B12 vitamini enerji verir” bilgisinin de yanlış bir inanış olduğu vurgulanmaktadır. Evet, yeterli B12 almak oldukça büyük önem taşımaktadır. B12 vitamini azlığında kas ağrıları, kansızlık, baş dönmesi, hafıza kaybı ve karıncalanma hissi meydana gelebilir. Fakat B12 vitamininin fazlalığının size ekstra bir enerji verdiği ve sizi daha atletik yaptığına dair herhangi bir kanıt bulunmuyor. Öğünlerinizde, et, süt ya da balık ürünlerini tüketmeye dikkat ederek, gerekli B12 vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Vitaminlerin Fazlası Zarar

Vücudumuza fazla vitamin alarak, büyük hasarlar ile karşılaşabiliriz. Gerekli düzeyde beslenemediğinizi düşündüğünüzde gıda takviyelerinden destek alabilirsiniz fakat çok fazla aldığınız takdirde zehirlenme gibi önemli sağlık sorunları da yaşamanız mümkün.

İhtiyaçtan daha fazla alınan A vitamini kusma, mide bulantısı ve karaciğer rahatsızlıklarına, fazla alınan D vitamini, baş dönmesi ve kalp rahatsızlıklarını da meydana getirebiliyor.

Göz Dostu Sebze ve Meyveler

Vücudumuz için bir diğer önemli durum ise Çinko, C ve E vitaminleri göz sağlığının korunmasında başrol oynadığından, düzenli tüketilmesidir. Yeterli düzeyde sebze ve meyve tüketerek göz sağlığınızın bozulmasını engelleyebilirsiniz.

Hamilelikte Folik Asit Çok Önemli

Folik asit, hamilelik esnasında bebekte meydana gelebilecek beyin ve omurilik rahatsızlıklarını önlemeye destek olmaktadır. Hamilelikte folik asidin oldukça önemli olduğunu belirten uzmanlar, bebek sahibi olmak isteyen ve hamile kadınların yeterli miktarda folik asit aldığından emin olmasını gerektiği kanısındalar.

Vitaminler Kemik Sağlığını Koruyor

Kalsiyum, magnezyum, potasyum, D ve K vitaminleri kemik sağlığının korunmasında çok önemli yere sahiptir. Şayet osteoporoz olarak isimlendirilen kırılgan kemik yapınız varsa, doktor kontrolünde olmak şartıyla kalsiyum ve D vitamini takviyeleri kullanmanız da herhangi bir  sorun teşkil etmiyor.

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget