VİTAMİNLERLE İLGİLİ YANLIŞ BİLİNENLER

Vitaminler, vücudumuz için hayati önem taşır. Ancak birçoğumuzun doğru bildiğini sandığı yanlışlara bir göz atalım.

C vitamininin, soğuk algınlığına karşı en iyi ilaç olduğunu biliyoruz. Oysa ki uzmanlara göre bu bilginin gerçeği yansıtmadığını söylerken; en iyi C vitamini kaynağının tatlı kırmızı biber olduğunun altını çiziyorlar.

Uzmanlar, gereğinden fazla vitamin tüketmenin zararları konusunda uyarıyor. İhtiyaç duyduğunuz vitaminleri dengeli beslenerek alabilirsiniz. Besinlerin yeterli gelmediği durumlarda gıda takviyelerine başvurabilirsiniz.

Vitamin ve Mineral Arasındaki Fark Nedir?

Vitaminler, vücudun büyüme, sinir ve sindirim sisteminin devamlılığını sağlarken; mineraller, hücreleri destekleyerek vücudun farklı kısımlarının işlevlerini sürdürmesine destek oluyor. Vitaminler, A, B, C, D, E ve K harfleri ile adlandırılır.

En İyi C Vitamini Kaynağı, Tatlı Kırmızı Biber

Uzmanlar, en iyi C vitamini kaynağının, tatlı kırmızı biber olduğunu vurguluyor. Ayrıca halk arasında çok yaygın bir görüş olan, “C vitamini soğuk algınlığını engeller” bilgisinin doğru olmadığına değiniyorlar. Araştırmacılar, 15 yıldan fazla bir süre yaptıkları incelemelerde, C vitamininin birçok insanda soğuk algınlığını engellemediğini buldular. Bazılarında ise hastalık semptomlarını biraz daha hızlı aşmaya yardımcı olabileceğini söylüyorlar.

Turunçgiller, C vitamininin bilinen en iyi kaynağı olabilir ancak diğer meyve ve sebzede de fazlasıyla mevcut. Bir çay bardağı tatlı kırmızı biber ya da yaklaşık 200 cl portakal suyu aynı oranda C vitamini içeriyor.

Yetişkinlerin günlük alması gereken C vitamini miktarı 75-100 miligram arasında.

B12 Vitamini Size Ekstra Enerji Vermez

Uzmanlar, çok yaygın bir konu olan “B12 vitamini enerji verir” bilgisinin de yanlış bir inanış olduğunu belirtiyor. Evet, yeterli B12 almak çok önemlidir. B12 vitamini azlığında kas ağrıları, kansızlık, baş dönmesi, hafıza kaybı ve karıncalanma hissi olabilir. Ancak B12 vitamininin fazlalığının size ekstra bir enerji verdiği ve sizi daha atletik yaptığına dair herhangi bir kanıt yok. Öğünlerinizde, et, süt ya da balık ürünlerini tüketerek yeterli B12 vitaminini alabilirsiniz.

Vitaminlerin Fazlası Zarar

Vücuda fazla vitamin almak büyük hasarlara yol açabilir. Yeterli düzeyde beslenemediğinizi düşündüğünüzde gıda takviyelerinden yardım alabilirsiniz ancak çok fazla aldığınız takdirde zehirlenebilirsiniz.

Fazla alınan A vitamini kusma, mide bulantısı ve karaciğer rahatsızlıklarına, fazla alınan D vitamini, baş dönmesi ve kalp rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Göz Dostu Sebze ve Meyveler

Çinko, C ve E vitaminleri göz sağlığının korunmasında başrol oynuyor. Yeterli düzeyde sebze ve meyve tüketerek gözlerini koruyabilirsiniz.

Hamilelikte Folik Asit Çok Önemli

Folik asit, hamilelik sırasında bebekte ortaya çıkabilecek beyin ve omurilik sorunlarını önlemeye yardımcı oluyor. Hamilelikte folik asidin oldukça önemli olduğunu belirten uzmanlar, bebek sahibi olmak isteyen ve hamile kadınların yeterli miktarda folik asit aldığından emin olmasını tavsiye ediyor.

Vitaminler Kemik Sağlığını Koruyor

Kalsiyum, magnezyum, potasyum, D ve K vitaminleri kemik sağlığının korunmasında çok önemli rol oynuyor. Eğer osteoporoz olarak adlandırılan kırılgan kemik yapınız varsa, doktor kontrolünde olmak şartıyla kalsiyum ve D vitamini takviyeleri kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın