VÜCUT GELİŞTİRME İLE İLGİLİ YANLIŞLAR

Vücut geliştirme ve fitness konusunda duyduğunuz her şeye inanmayın!

Yanlış 1: Daha Fazla Protein=Daha Fazla Kas

Protein, karbonhidrat, yağ farketmez. Hangisini yerseniz yiyin, eğer gereğinden fazla yerseniz yağlanırsınız. Bu kadar basit. Kas geliştirme; antrenman, beslenme ve dinlenmenin bir sonucudur. Eğer kaslarınızı zorlayacak yeterlilikte antrenman yapmıyorsanız, kaslarınız büyümez. Yeteri kadar dinlenmesseniz, kaslarınız büyümez. Beslenmenizde daha fazla proteine yer vermek, otomatik olarak kaslarınızı daha fazla büyütmez.

Yaygın bir görüş olan “ne kadar çok protein alırsam, kaslarım o kadar çok büyür” görüşü tamamen yanlış! Protein, antrenmanlarınızdan daha iyi sonuçlar almanızı sağlar. Eğer siz antrenmanların hakkını vermiyor ve kaslarınızı yeteri kadar zorlamıyorsanız, aldığınız proteinler hiç bir işe yaramaz.

Yanlış 2: Karın Kaslarım İçin Her Gün 250 Mekik Çekmeliyim

Her gün 250 mekik çekmek, size karın kasından ziyade sırt ağrısı getirir. Bu hareketi gereğinden fazla yapmak sırt ağrılarına ve sakatlıklara yol açabilir. Eğer karın kaslarınızı geliştirip ortaya çıkarmak istiyorsanız, plank ve crunch gibi daha etkili hareketler tercih edebilirsiniz. Ancak şunu asla unutmayın: Hangi karın egzersizini yaparsanız yapın, karın kaslarını ortaya çıkarmak için düzenli ve dengeli beslenme gerekli. Öğünlerinizde proteini arttırarak, karbonhidratı azaltın.

Yanlış 3: Antrenman Sonrası Ne İstersem Yiyebilirim

Evet, antrenmanlardan sonra kesinlikle yemek yemelisiniz. Antrenman sonrası kasların gelişmesi için vücudun proteine ve karbonhidrata ihtiyacı vardır. Ama antrenman sırasında kaslarınızda boşalan glikojeni doldurduktan sonra yiyeceğiniz her şey vücutta yağ olarak depolanacaktır. Antrenman sonrasında temiz beslenmeye özen gösterin. Nasıl temiz beslenebileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

Yanlış 4: Düşük Ağırlık Çok Tekrarlı Setler Kasları Geliştirir

Spora yeni başlayan biri için her türlü ağırlık antrenmanı kaslarını geliştirmeye yardımcı olacaktır. Ancak zaman geçip vücudunuz daha iyi bir seviyeye geldiğinde, kaslarınızın daha fazla gelişmesi için daha yüksek ağırlıklara ihtiyaç duyacaksınız. Ağırlık antrenmanları ile hacminiz ve gücünüz artar. Daha güçlü olmak demek daha yüksek ağırlıklarla çalışmak demektir.

Yanlış 5: Kaslarımda Ağrı Hissetmiyorsam İyi Antrenman Yapmamışımdır

Antrenman sonrası çalıştığınız kas gruplarında ağrı hissetmemeniz, antrenmanın kötü geçtiği anlamına gelmez. Çok uzun süre çalışmadığınız kas gruplarını çalıştırdığınızda ya da antrenman yoğunluğunun çok fazla olduğu durumlarda kaslarınızda ağrı hissedersiniz. Antrenman sonrası esneme ve soğuma hareketleri ile bu ağrıları minimuma indirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın