VÜCUT TİPİNE UYGUN ANTRENMAN YAP

Vücut tipinizi yakından tanıyın ve gelişim için ona en uygun şekilde antrenman yapın.

Hedefinize ulaşmanın en önemli noktası size en uygun antrenmanları yapmaktır. Vücudunuzu tanımak bu konuda size rehberlik edebilir. Üç farklı vücut tipi vardır.

Ektomorf, zayıf bir yapıya sahip kaslanmakta oldukça zorlanan kişilerdir. Endomorf, yağlanmaya müsait, büyük bedenli ve kilolu kişilerdir. Mezomorf, genetik olarak yağsız ve atletik vücuda sahip, kolaylıkla kas geliştiren ve bunları koruyan kişilerdir. Peki siz hangi gruba aitsiniz?

Ektomorf

Omuzlarınız dar, bilekleriniz ince yapılı ve kaslarınızı büyütmekte zorluk çekiyorsanız, bu gruba dahilsiniz. Ektomorf vücutlar yağlanmaya çok müsait değildir ve bu yüzden genellikle zayıf kalırlar. Metabolizmaları çok hızlı olduğu için kas geliştirmek istiyorlarsa oldukça fazla miktarda kalori alımı yapmalılar.

Antrenman

Ektomorf yapılı kişiler için hafif ağırlıklarla çalışmak bir işe yaramaz. Bu grup için kısa ve yüksek tempolu ağırlık antrenmanları ideal. Antrenman sert, yorucu ve kısa olmalı. Eğer hareketleri çok rahat şekilde yapıyorsanız, bir yerlerde yanlışlık olmalı. Yüksek ağırlıklı ve düşük tekrarlı antrenman stili benimsenmeli. Kardiyo egzersizleri ise bu grup için olmassa olmaz değil.

Endomorf

Halk arasında “iri kemikli” olarak da adlandırılan, genetik olarak yapılı olan bu vücut tipi, yağlanmaya biraz daha fazla meyillidir. Beslenme programına oldukça fazla dikkat edilmeli. Endomorflar oldukça güçlüdür ancak parçalı karın kaslarına sahip olmalı gerçekten çok zordur.

Antrenman

Endomorfik vücut tipine sahip kişilerin en büyük problemi yağ yakmakta zorluk yaşamalarıdır. Bu yüzden kardiyo antrenmanlarını arttırabilirsiniz. Yoğunluğu sürekli değişen interval antrenman sistemi oldukça uygundur.

Mezamorf

Herkesin imrenerek baktığı doğuştan şanslı adamlar! Antrenman yapmasalar da omuzları geniş, yağsız, atletik yapılı adamlar. Bu grubun diğer iki gruba göre kaslanmaları ve yağ yakmaları oldukça kolaydır. Normal şartlarda bir kişi antrenman yapmayı bıraktıktan sonra 1 ay içinde kayıplar yaşamaya başlar ama mezamorflarda bu süre çok daha uzundur ve kas hafızaları çok iyi olduğundan daha kolay geri dönerler.

Antrenman

Mezamorfik vücut, her türlü antrenman stiline çok hızlı şekilde cevap verir. Bu vücut tipine sahip kişiler antrenman metotlarını sürekli değiştirerek vücudunu zorlamalı ve şaşırtmalıdır. Squat, deadlift, bench press, barfiks gibi birden fazla kas grubunu çalıştıran ve çok faydalı bileşik hareketlerden vazgeçmemeli.

Bir cevap yazın