Whey Protein İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Whey Protein, peynir altı suyundan elde edilen, sporcuların beslenme programlarında yeri doldurulamayacak nitelikte bir besin maddesidir. Whey proteinin kas gelişimine olan katkıları oldukça fazladır. İsterseniz whey protein hakkında belki de daha önce duymadığınız ilginç bilgilerden bahsedelim.

Eksiksiz Bir Protein Kaynağı

Whey protein amino asit bakımından eksiksiz bir protein kaynağıdır. İçerisinde, izolösin, lösin ve valin gibi birçok önemli amino asit barındırır.

Kalori Harcatır

Whey protein sindirimi sırasında vücudunuz daha çok kalori harcar. Ağır ve yorucu bir antrenman sonrası alınan whey protein, yıpranan kaslarınızı tamir edip yenilerken aynı zamanda vücut yağlarınızı yakmanıza destek verir.

Her Yerde Bulunur

Whey proteini birçok besinde karşımıza çıkar; Yoğurt, süt, peynir… Yani kısacası tüm süt ve süt ürünlerinde whey protein vardır.

Çok Amaçlı Kullanım

Whey protein takviyesi sporcular için çok önemlidir, evet ama whey protein sadece bu amaçla kullanılmaz.

Whey proteinin içeriğindeki laktoz galakto oligosakkaridlere dönüşerek bağırsaklarınızdaki faydalı bakteriler tarafından kullanılır ve besinlerin daha iyi sindirilmelerine yardımcı olur. Whey protein serotonin salınımını da arttırdığı için psikolojik açıdan pozitif etki yapar.

Kolay Sindirim

Whey proteinin moleküler yapısı insan protein yapısına aşırı benzerlik gösterir. Bu yüzden whey protein diğer protein kaynakları arasında en iyi sindirilen protein kaynağıdır.

Bir cevap yazın