YAĞ, KASA DÖNÜŞÜR MÜ?

Bunun cevabını net şekilde vermek gerekirse; oturduğunuz yerde yağları kasa asla dönüştüremezsiniz! Ancak, yerinizden kalkıp biraz çaba gösterirseniz, vücudunuzdaki değişimleri kısa sürede farkedebilirsiniz.

İnternette, televizyonda ya da farklı birçok mecrada “Yağları kasa dönüştürüyoruz” şeklinde vaatler görmüşsünüzdür. Bu tarz iddialı sloganlar, genelde dikkat çekme ve satışları arttırmak için yapılan bir taktik. Ne yazık ki, bu vaatlerin doğru olmadığını üzülerek belirtelim. Yağları kasa çevirmek gibi bir şey söz konusu değil. Gerçek dışı!

Yağ ve Kas Arasındaki Fark

Yağ ve kas kütlesi iki farklı şey. Kas, uyuduğunuz saatlerde bile kalori yakmayı sağlayan bir motora benzer. Hareket ederek daha da fazla kalori yakarsınız. Yağ ise, fazla enerjinin depolanmış halidir. Yağlar, babalarımızın dediği gibi bizi darbelere karşı koruyan ve üşümeyi engelleyen yararlı şeyler değildir. Vücudun işlevleri için tabii ki yağlara da ihtiyacı var ancak parça parça karın kasları ve yağsız adonis kaslarıyla dolaşıyorsanız, merak etmeyin korkacak hiçbir şeyiniz yok.

Harekete Geçme Vakti!

Aynı anda kas kütlesini arttırmak ve yağlardan kurtulmak mümkün müdür? Maalesef, aynı anda ikisini de başarmak imkansıza yakın. Bunun sebebi, yağları yakmak için kalori açığı oluşturmanız gerekliliği. Kasları büyütmek için ise ekstra kaloriye ihtiyaç duyarsınız. Ayrıca, kas büyümesinde anahtar rol oynayan insülin hormonu, yağ yakımının düşmanıdır. Kas büyümesi için tüketeceğiniz karbonhidratların sonucunda insülin ortaya çıkar.

Kısacası, önce bir şeye odaklanmalı ve hedefinize ulaştıktan sonra bir sonraki meydan okumayı yapmalısınız.

Bizim tavsiyemiz, öncelikle bulk (büyüme) dönemiyle başlamanız. Bu süreçte, daha fazla karbonhidrat da dahil olmak üzere ekstra kalori tüketeceğiniz için ister istemez kas yanında yağ artışı da meydana gelecektir. Vücudunuzda yağ artışı aşırıya kaçmadığı sürece endişelenmenize gerek yok. Gerçekten sert ve ağır antrenmanlar yapın ve pirinç, makarna, tavuk, kırmızı et, baık, yulaf ezmesi vb. gibi kaslarınızın gelişmesi için ihtiyaç duyduğu şekilde beslenin. Bunlar dışında şeker, abur cubur ve alkol asla tüketmeyin!

Beslenme Düzenine Sadık Kalın

Hedeflediğiniz kas kütlesini vücudunuza eklediğinizde, programı değiştirin ve diyet dönemine girin. Bu süreçte yemek düzenini dikkatli ayarlayarak yediklerinizi bir kenara not alın ve günde 500 kalori açık vermeye çalışın. İşte tam bu kısımda daha önce vücudunuza eklediğiniz kasların ekmeğini yemeye başlayacaksınız.

Kaslar, durduğunuz yerde kalori harcar ve daha fazla kas kütlesine sahip olmanız, hiçbir şey yapmasanız bile daha fazla kalori yakmanız anlamına gelir. Bu da hafif bir diyet ile karın kaslarınıza merhaba demenizi sağlar.

Protein Tüketimini Arttırın

Diyet süresince protein tüketimini arttırmak isteyebilirsiniz. Ancak ağırlık antrenmanlarınıza aynı önemi vermeyi ihmal etmeyin. Bu, kas kütlenizi korumanıza yardımcı olacaktır. Diyetteki en büyük amaç, kas kütlesini kaybetmeden yavaş yavaş yağlardan kurtulmak olmalıdır. Beslenme düzeninizde ani radikal değişiklikler yapmak kötü sonuçlar almanızı sağlar. Acele etmeyin, sabırlı olun.

Bir cevap yazın