Yağ Oranınızı Azaltmak İçin Bunları Yapın

Parça parça karın kası imkansız bir şey değil. Aslında karın kası herkeste var. Tek problem karın çevresindeki yağların altında kalması. Bölgesel yağ yakımı diye bir efsanenin de olmadığını varsayarsak, geriye sadece vücut yağ oranını düşürmek kalıyor. Karın kaslarınızı ortaya çıkarmanız için sahip olmanız gereken yağ oranı yüzdesi 10. Vücut yağ oranınızı %10’a düşürdüğünüz zaman artık karın kaslarınıza merhaba diyebilirsiniz.

Yağ oranınızın fazla olması yaşam standartlarınızı ve yaşam sürenizi olumsuz etkiler. Fazla kilolu olmak, kalp rahatsızlıkları, şeker hastalığı ve kanser gibi birçok rahatsızlığa davetiye çıkarır. Düşük yağ oranı ise (aşırı düşük olmaması şartıyla), daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilir. Yapılan araştırmalarda, kilo veren kişilerin obezlere kıyasla hayata daha pozitif baktıklarını, cinsel hayatlarının daha hareketli olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Aşağıdaki ipuçları yağ oranınızı kontrol altında tutmaya yardımcı olacaktır.

Yeterli Beslenme: “Ne yersen O’sun” sözünü burada tekrarlayabiliriz. Besin değeri yüksek ama kalorisi düşük besinler yağ yakımını hızlandırır. Sebzeleri öğünlerinizde mutlaka bulundurun.

Lifli Gıdalar: Bol lifli gıdaların, yağ yakımına yardımcı olduğu birçok araştırma sonucunda kanıtlanmıştır. Bu yüzden öğünlerinize tam tahıllı ürünleri eklemeyi unutmayın.

Süt Ürünleri: Vücudunuzdaki kalsiyum seviyesinin az olması metabolizma hızınızı yavaşlatır. Süt ürünlerini beslenme programınızdan eksik etmeyin. Az yağlı ya da yağsız ürünleri tercih edebilirsiniz.

Su: Hayat kaynağı olan su, sıvı ihtiyacınızı karşılayarak, metabolizmanızı hızlı tutar. Ayrıca doygunluk hissi verir.

Yeşil Çay: Yağ yakımına yardımcı olan yeşil çaya, bir dilim limon ekleyerek insülin direnci ihtimaline karşı size yardımcı olur.

Baharatlar: Biberlerde bulunan ve acı tadını veren kapsaisin maddesi, metabolizmayı  hızlı tutar. Eğer acı seviyorsanız, mutlaka biber tüketmeye çalışın.

Uyku Düzeni: Uyku, yağ yakımının olmazsa olmazıdır. Spor salonunda saatlerce çalışın ya da harika bir beslenme programına sahip olun, eğer uyku düzeniniz yoksa ve gerektiği kadar uyumuyorsanız, daha az yakacaksınız.

Kas Kütlesi: Bu durum herkes için öncelik olmayabilir. Ancak kas kütlenizi 1.5-2 kg arttırmak haftada 1000 kaloriden fazla yağ yakmanızı sağlayabilir.

Bileşik Egzersizler: Vücudunuzda büyük kaslar dahil birçok kas grubunu aynı anda çalıştıran, squat, deadlift ve power clean gibi bileşik egzersizler, yağ yakımını destekleyecektir.

HIIT Kardiyo: Yüksek tempo aralıklı olan bu kardiyo egzersizinin kalori yakımında ne kadar etkili olduğunu söylememize gerek yok. Haftada 2-3 kez yapmanızı öneriyoruz.

D Vitamini: Süt, yumurta, balık ve yulafta fazlasıyla bulunan D vitamini, kilo vermeye ve kas gelişimine yardımcıdır.

Bir cevap yazın