Yağ Yakma Mucizesi: HIIT

Son dönenin popüler antremanlarından biri olan HIIT(High Intensity Interval Training / Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antreman) ile kısa sürede yağ oranınızı azaltabilir, kas kütlenizi ya da performansınızı arttırabilirsiniz. HIIT sizi fit ve güçlü bir vücuda kavuşturabilir.

HIIT egzersizleri ilk olarak atletizmde iyi koşucular yetiştirilmek üzere atletler üzerinde uygulanmaya başlamıştı. HIIT antrenman sistemi düşük ve yüksek yoğunluklu egzersizlerin arka arkaya ve dönüşümlü olarak uygulanması biçimidir. Yüksek yoğunluklu çalışma sonrasında vücut güçlenir ve yağ yakımı da hızlanır.

HIIT Faydaları Nelerdir?

Yoğun ve Eğlenceli Antrenman

Bisiklette elinde telefonla sosyal medyada gezdiği sırada “iş olsun” diye pedalları çeviren kişiler muhtemelen hemen hemen her spor salonunda karşınıza çıkar. Peki o kişilerin gerçekten spor yaptığını söyleyebilir miyiz? HIIT ile çalışırken, yüksek yoğunluklu kısımda bütün eforunuzu ortaya koyduktan sonra, dinlenme kısmında telefonu elinize almayı bırakın, nefesinizi bile zor toplayacaksınız.

Kısa ve Daha Verimli Kardiyo

Diğer kardiyo programları uzun vaktinizi alırken HIIT kardiyo ile antrenman süreniz yaklaşık 10-15 dakikadır. Daha kısa süreli olmasına rağmen, çok daha yüksek efor ortaya koyduğunuz için, benzer miktarda kalori yakarsınız.

Kas Kütlesi Artışı

Kardiyo ile ilgili insanların belki de en büyük korkusu kas kütlesini kaybetme sorusudur. HIIT egzersizi ile böyle bir kaygı gereksizdir. Çünkü kaslar üzerinde yüksek stres ve baskı yaratacağı için kas kütlenizi korumakla kalmaz, artış bile sağlayabilir.

Kondisyon ve Metabolizma Hızı Artışı

Kalp atışınızı düşük tempolu kardiyolara göre daha fazla arttıracağınız için HIIT kondisyonununuzu arttırır ve vücudunuzu daha dayanıklı yapar.

Aynı zamanda HIIT sayesinde spordan sonra vücudunuzun hala yağ yakmaya devam ediceğinizi biliyor musunuz? Kulağa saçma gelmesine rağmen, spor bittiğinde bile metabolizma hızınızı (düşük tempolu spora kıyasla) yüksek tutar.

Örnek HIIT Programı

Biz koşu bandı için örnek bir program hazırladık. Siz dilerseniz eliptik bisiklet, kondisyon bisikleti vb. gibi kondisyon aletleri ile de yapabilirsiniz. Aşağıdaki program sadece bir örnektir. Siz süreleri kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Başlangıçta 5 dakika düşük tempoda yürüyerek veya koşarak ısının. Hemen ardından:

30 saniye: Çok yüksek hızda koşun, depar atın. Kalp atışınızın hızlandığını hissedin.

60 saniye: Koşu bandını yürüme hızına düşürüp dinlenin. Bir sonraki set için hazırlanın.

Daha düşük yoğunluklu egzersizlerin aksine, HIIT sizin kas, eklem, kemik ve sinir sisteminiz üzerinde büyük stres oluşturacaktır. Kas gelişimini sağlayan sebeplerden biri de budur. Bu yüzden haftada 2-3 defadan fazla HIIT yapılmaması öneriliyor.

HIIT Güvenli Mi?

HIIT genelde herhangi bir sağlık sorunu olmayan ve antrenman geçmişi olanlar için sıkıntı yaratmamaktadır. Fakat kafanızda bir soru olmaması adına bir eğitmene yada doktorunuza danışabilirsiniz.

Bir cevap yazın