YALNIZ TAŞ DUVAR OLMAZ

Antrenman partneri, daha sert ve daha etkili bir antrenman demektir.

Antrenmanları yalnız kalma ve kafayı boşaltma saati olarak görüyorsanız, muhtemelen son setleri zorlukla bitiriyor ve hedeflediğiniz kilolarla hala bir türlü çalışamıyorsunuzdur. Anlatmak istediğimiz çok basit ve net: İyi bir antrenman partneri, kusursuz bir antrenman.

Yapılan bir araştırma, arkadaş grubuyla antrenman yapanların daha fazla endorfin salgıladığını, bu sayede acı eşiklerinin çok yukarı çıktığını ortaya koyuyor. Eğer arkadaşlarınızla antrenman yapıyorsanız kişisel rekorlarınızı kırmaya hazır olun. Spor dünyasında bu arkadaşlıklara “sosyal destek grupları” da deniyor ve bu dostluk kavramı sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştırıyor. Ancak bu arkadaşları da doğru seçmelisiniz. Antrenman grubunuz hedefleri yüksek kişilerden oluşmalı. Onları nasıl seçeceğinizden bahsetmek gerekirse:

Güvenilir Olmalı

Sizi hayati bir sebebi olmadıkça ekmeyecek birini bulun. Hatta sizi spor salonuna gitmek için sürekli teşvik etmeli. Sürekli çeşitli bahaneler bularak antrenmanı iptal eden birinden ziyade, en zorlu bacak antrenmanı gününde bile spor salonuna gitmek için sizi taciz etmeli.

Kuvvetleriniz Birbirine Yakın Olmalı

Spor hayatına yeni başlayan biri, sizin yeni hedeflere ulaşmanıza yardımcı olamaz. Ancak sizden daha güçlü ve daha yüksek ağırlıklarla çalışan biri bunu yapabilir. En iyi sonucu almak için, sizden yüzde 40-50 oranında daha güçlü bir partner bulun ve kendinizi yüzde 100 zorlayın.

Sizi Tanımalı

Antrenman partneriniz aynı zamanda sizin tarzınızı bilmeli. Ağırlıkları ne kadar sürede indirip kaldırdığınızı bir süre sonra anlayabilmeli ve halterle çalışırken sizin dengenizi bozmamalı.

Hedefleriniz Benzer Olmalı

Hedefiniz kas kütlenizi maksimum düzeyde arttırmak ise, kas dayanıklılığı üzerine antrenman yapmak bir işe yaramaz. Bu iki durum arasında tarz farklılıkları vardır. Partneriniz kas kütlesini arttırmak istemiyorsa, ağır kilolarla bench press, squat, deadlift gibi zorlu ancak çok faydalı hareketleri yapan birinin yanına gidip birlikte antrenman yapmak istediğinizi söyleyin.

Bir cevap yazın