Yeni Başlayanlar İçin 5 Öneri

Aşağıda sıraladığımız önerilerle yeni yıla sağlam bir giriş yapabilirsiniz!

Zamana Yayın

İnsanlar fitness yolculuklarına ya hep ya hiç mantığıyla yaklaşırlar. Hem ağırlık antrenmanlarına yeni başlayanlar hem de uzun bir zamandır egzersiz yapmayanlar kendilerini zorlayacak derecede yoğun bir antrenman programıyla işe başlar ve sonuçta hem enerji seviyelerinde hem de antrenman yoğunluklarında bir düşüşle karşılaşırlar; ilerlemelerinin durması ve motivasyon kaybı da cabası. Bizim önerimiz aşamalı bir şekilde antrenman yoğunluğunuzu arttırmak. Seans başına 45 dakika olmak üzere haftada 3 kez antrenman yapın. Haftalar ilerledikçe de seans başına 60 dakika olacak şekilde haftada 5 kez antrenman yapabilirsiniz. Aklınızdan çıkarmamanız gereken antrenman yoğunluğunuza aşamalı olarak yaklaşmak.

Zaman Yönetimi

Planınızı kağıda dökün, oturun ve aile, iş, okul ve antrenman programınıza ayırabileceğiniz gerçekçi bir zaman yönetimi yapın. Bunu yapmak ilk etapta 15 dakika ya da 2 saat zamanınızı alacaktır, burası önemli değil. Bir keresinde iyi bir plan ortaya çıkardığınızda bunun meyvelerini bir toplayacaksınız.

Makro Değerlerinizi Bilin

Yağ, karbonhidrat ve protein açısından vücudunuzun ihtiyaç duyduğu temel besin maddeleri alım miktarınızı bilin. Buna ek olarak hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak (kas oranınızı arttırmak ya da yağ yakmak) genel kalori alımınıza da odaklanmalısınız.

Dinlen & Durakla

Fitness yolculuğunuza yeni başlayan birisi olarak, iyi bir şekilde dinlenme ve toparlanmanıza imkan verecek düzeyde kaslarınızı baskı altına alacaksınız. Bu antrenmanlar arasında iyi bir dinlenme dönemi anlamına gelmektedir; başka bir deyişle en az 7-8 saat uyuma ve tam anlamıyla toparlanmanızı sağlamak için iyi bir beslenme programı takip etmelisiniz.

Kısa ve Vadeli Hedefler Koyun

Ağırlık antrenmanlarına yeni başlayanların yaptığı en yaygın hatalardan birisi de kendilerine kısa vadeli hedefler koymamalarıdır. Alacakları sonuçlar hakkında oldukça heyecan duyarlar ama hatırlamanız gereken fitness’ın bir yaşam şekli olduğu ve her zaman için hem ruhen hem de bedenen alınacak çok yolun olduğudur. Belli bir vücut hedefine ulaşmayı kendinize amaç edinmemişseniz bu amaç uğrunda motivasyonunuzu canlı tutacak kısa vadeli hedeflerinizin olması gerekmektedir.

Plan yapmak ve kendinize kısa-uzun dönemli hedefler koymak fitness ve hayatın diğer tüm alanlarında başarının anahtarıdır.

Bir cevap yazın