“SOSYAL İZOLASYON”

YENİ DÜNYA TANIMI; “SOSYAL İZOLASYON”

Son günlerde sıkça duyduğumuz sosyal izolasyon terimi; her ne kadar bizim yaşamımıza yeni girse de, aslında var olan bir terimdi. İzole etmeyi bilsek de, sosyal izolasyon kavramı ilk olarak İngiltere’de kullanılmaya başlandı.

Sosyal izole yani kendini izole etmek, günümüzde evde kalmak anlamında kullanıyor. Havadan bulaşan türberküloz, grip gibi hastalıkların; bulaşarak yayılmasını önlemek amacıyla bireyin, kendini kamuya açık sosyal ortamlardan soyutlamasıdır, sosyal izolasyon. Dünya genelinde görülen korona virüs sonrasında yeniden gündeme gelen, yeni dünya tanımıdır.

Sosyal İzolasyon ve Sosyal Mesafe
Sosyal İzolasyon ve Sosyal Mesafe

Sosyal İzolasyonun Önemi;

Dünyanın baş etmeye çalıştığı korona virüs salgınını yaşadığımız şu günlerde, sosyal izolasyon oldukça büyük önem taşıyor. Dolaşan salgın hastalığın yayılmasının önlenmesi için kendimizi gönüllü olarak toplumdan izole etmemiz gerekiyor. Salgın hastalığın daha büyük kitlelere ulaşmasında, sosyal olarak kullanılan kalabalık ortamlar tehdit unsuru oluşturuyor.

Ayrıca salgının yayılmasını önlemek için; özellikle temizliğe çok dikkat edilmesi gerekiyor. Kişisel hijyen sağlamak için elleri sık sık en az 20 saniye süresince normal su ve sabunla yıkamak bunların başında geliyor. Bağışıklık sisteminin yeterince güçlü olması da bir diğer önemli virüsten korunma seçeneği. Bu nedenle sağlıklı beslenemeye önem vermeli, uyku düzene dikkat edilmesi gerekiyor.

Solunum yoluyla insanda insana geçebilen virüs döneminde, en risksiz durum evde kendimizi izole etmek diyebiliriz. İnsanlar arasında temas, bedensel yakınlık ile virüs hızlı bir şekilde bulaşabiliyor. Kendimizi tüm bunlardan korumak için sosyal izolasyon kuralını uygulamamız gerekiyor.

Gözle görülmesi mümkün olmayan bu virüse ait herhangi bir semptom ile karşılaşılması halinde, bireylerin kendilerini evlerinde karantinaya alarak belirtileri gözlemlemesi öneriliyor. Dünya Sağlık Örgütü, insanların evde kalmalarını ancak çıkma zorunluluğu bulunuyorsa sosyal mesafe kuralına uymaları gerektiği konusunda uyarılar yapıyor.

Sosyal mesafe ise diğer insanlar ile aranıza minimum 1-2 metre kadar sınır koyarak yaklaşmamak anlamına geliyor. Sosyal mesafenin bu kadar önem taşıdığı bu durumda, sosyal izolasyonun önemi ise elbette tartışılamaz derecede…

Sosyal İzolasyonun Önemi
Sosyal İzolasyonun Önemi

Sosyal İzolasyonu Kimler Uygulamalı?

Sosyal izolasyonun, herkes tarafında uygulanması gerektiği bir gerçek. Uygulama için hastalık virüsü taşımanız ya da taşıyıp egale etmeniz gerekmiyor. Ancak kendinizde korona virüs belirtilerini görüyorsanız, mutlaka kendinizi evde izole etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

37.8’in üzerinde ateş, kuru öksürük ve nefes almada güçlük çekmek, korona virüsün en yaygın belirtileri arasında yer alıyor. Hastalıkla ilgili bir endişe taşıyorsanız, kendinizi gözlemlemeli ve gerekli olması halinde en yakın hastaneye giderek test yapılmasını talep edebilirsiniz.

Belirti sonrası kendinizi evde izole etme durumunuz söz konusu ise sizinle birlikte yaşayan diğer aile üyelerinin de gözlemlenmesi gerekiyor. Aynı belirtilerin diğer aile bireylerinde görülmesi halinde, 14 gün izole uygulamasına devam edilmesi gerekiyor. Ancak yalnız yaşayan bir bireyseniz, belirtilerin görülmesinden itibaren başlayarak 7 gün kendinizi evde izole etmeniz yeterli olabiliyor.

Hastalık belirtisi gözlemlenen bireylerin, hava alabilen bir odada tek başına kalarak diğer aile bireylerinden kendini uzaklaştırması gerekiyor.

Sosyal İzolasyonu Kimler Uygulamalı?
Sosyal İzolasyonu Kimler Uygulamalı?

Korona Virüs Tablosunda Son Durum;

Ülkemizde 1 Haziran 2020 bilgilerine göre; vefat eden sayısını 23, günlük vaka sayısının 827 olduğunu açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastalığın artış ve yayılmasında azalma olduğunu vurguladı. Normalleşme sürecinde adım adım ilerlenmesi gerektiğini ve tüm dünya ülkelerinde bu sistemin uygulandığını artık biliyoruz.

Dünya genelinde 6 milyon 278 bini geçen vaka sayısı mevcut. İspanya, İtalya, Fransa, Rusya ve ABD gibi virüsün yaygın olarak görüldüğü ülkelerde meydana gelen en son gelişler herkes tarafından takip ediliyor.

Koronavirüs Tablosunda Son Durum
Koronavirüs Tablosunda Son Durum

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget