YUMURTA HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Sporcuların vazgeçilmez besin sağlık deposu yumurta hakkında doğru sandığınız yanlışları düzeltme zamanı.

Besin değerleri açısından zengin, sağlıklı ve protein deposu. Kahvaltıların vazgeçilmezlerinden olan yumurta hakkında yanlış bilinen bazı şeyler var. Peki bunlar neler mi?

Yanlış: Yumurta Beyazı, Sarısından Daha Sağlıklıdır.

Evet yumurtadaki yağ, yumurtanın sarısında bulunur. Kalori miktarının birçoğu da buradan gelir. Ancak unutulmaması gereken nokta; vitaminleri ve diğer besin değerlerini yumurtanın sarısından alıyorsunuz. Kendinizi A, B12, D vitaminleri ile omega-3, kalsiyum ve folattan mahrum bırakmamak için yumurtanın sarısını mutlaka tüketmelisiniz.

Yanlış: Yumurta Kolesterolü Yükseltir.

Yumurta hakkında belki de en çok duyduğunuz şehir efsanesi. Doğru, yumurtada bol miktarda besinsel kolesterol bulunur. Ancak bu kolesterolün, kanınızda bulunan kolesterol seviyenizle herhangi bir bağlantısı yok. Yani kısacası, yumurta tüketimi kolesterolünüzü yükseltmez.

Yanlış: Çiğ Yumurta Daha Faydalıdır.

Prefosyenel atletler ve vücut geliştirme sporcuları antrenman sonrası çok hızlı şekilde protein tüketerek kaslarına gerekli besini göndermek isterler. Ancak çiğ yumurta tüketmek, salmonella hastalığının bulaşma riskini arttırıyor. Bunun yanında, pişmiş yumurta vücut tarafından daha kolay sindiriliyor.

Bir cevap yazın