Yumurta Yiyerek Kas Kütlenizi Büyütün

Yumurta; en faydalı, en besleyici, en ucuz ve en az uğraştıran. Peki sporcuların vazgeçilmezi olan yumurtayı antrenman sonrasında da tüketiyor musunuz?

Son yıllarda sanılanın aksine abartılmadığı sürece kolesterole kötü etkileri olmadığı kanıtlanan yumurtayı; sarısı ve beyazı ile birlikte tüketmek kas gelişimi için müthiş derecede faydalı.

Antrenman Sonrası Yumurta Tüketmenin Faydaları

Antrenman sonrası yedikleriniz, antrenmanda yaptığınız egzersizler kadar önemli. Bu yüzden antrenmandan sonra yeterli miktarda protein, karbonhidrat ve yağ tüketmelisiniz.

Sert geçen bir antrenman sonrası yiyeceğiniz 4 adet tam yumurta; 24 gram protein, 23 gram sağlıklı yağ içeriğiyle kas gelişimi için ihtiyacınız olan mükemmel bir besin kaynağı. Yumurta sahip olduğu zengin amino asit içeriğiyle kaslarınızı besler ve tamir eder. Bunun yanında içerdiği yağlar, vitamin ve mineraller de bağışıklık sisteminizin güçlenmesine destek olur.

Hem Sarısını Hem Beyazını Tüketin!

İngilterede yapılan bir araştırmada, 12 gram protein içeren yumurta beyazı ile aynı miktarda protein içeren 2 tam yumurta tüketen iki grup incelendiğinde, tam yumurta tüketen grubun daha fazla miktarda kas inşa ettiği ve daha hızlı toparlandığı gözlemleniyor.

Bunun sebebi tam olarak bilinmese de, araştırmacılar bir besinin içindeki yapıları ayırmak yerine bir arada tüketmenin daha iyi çalışmasını sağlayabileceğini söylüyor. Bu da daha iyi bir protein sentezi demek oluyor.

Kalorisi yüksek diye yumurtanın sarısını ayırarak, içerisindeki omega-3, vitaminler, fosfor ve demir gibi önemli minerallerden kendinizi mahrum bırakmamanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın