YUMURTANIN SARISI HAKKINDA NE BİLİYORSUNUZ?

Bütün vücut geliştirme çalışanların tercih ettiği, vazgeçilmez protein kaynağı olan yumurta akının faydalarını muhtemelen herkes öğrenmiş olmalı. Peki yumurta sarısı hakkında ne kadar bilgiye sahibiz, bilmemiz gereken esas nedir?

Bir yumurtanın beyazında 3.6 gram protein, 17 gram kalori ve 0 yağ bulundurduğunu bilmeliyiz. Kolesterol oranı yüksek olan yumurta sarısı, zengin besin değerlerine bakılmaksızın sırf bu yüzden kullanılmıyor. Bir tam yumurta yaklaşık 6 gram proteine sahip olduğundan sıkça tüketmeliyiz. Yumurtadaki proteinin yüzde 45’i sarısında, yüzde 55’i beyazında bulunduğundan tamamını tüketebiliriz.

Yumurta sarısı, zengin omega-3 asitleri de içerdiğinden oldukça sağlıklı bir seçenektir. Bu, balıkta bulunan omega-3 asitleri ile aynısı olduğundan seçme fırsatı sunuyor. Omega-3 göz, beyin fonksiyonları ve kandaki yağ profillerinin düzenlenmesinde etkin rol oynadığı ise önemli diğer bir konudur.

Ayrıca yüksek oranda ve kaliteli protein içeren yumurtanın, vücutta sindirilebilirliği oldukça kolaydır. Kahvaltılarınızdan yumurtayı eksik etmeyerek, sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget