ZİHİN OYUNLARI

Erkek beyninin kendine göre bazı avantajları var. Ancak istatistikler kadınların hafızasının erkeklere göre daha güçlü olduğunu gösteriyor. Bu yüzden biz erkekler olarak en önemli kasımızı çalıştırmaya karar verdik ve bu konudaki bilimsel araştırmalar altında özel bir antrenman programı hazırladık.

Zeka Tavsiyesi
Hem zihninizi hem de vücudunuzu besleyin. Araştırmalar, kas gelişimi için bir takviye olan kreatinin altı hafta boyunca günde bir ölçek (5 gr.) tüketildiğinde, IQ’yu 15 puan yükselttiğini buldu. Kreatin, beyindeki kullanılabilir enerji miktarını arttırıyor. O yüzden hemen bir ölçek alın ve daha akıllı biri olun.

Yüksek IQ

İnternette ya da dergilerde yer alan zeka testlerini boş verin. Zekanızı geliştirmek için size bazı ipuçları verelim.

Yeni Şeyler Deneyin
Uzun zamandır abonesi olduğunuz bir dergi var mı? Mesela yarın güne farklı bir dergiyle başlayın. Uzmanlar, ara sıra gazete, dergi gibi okuduğunuz mecraları değiştirmenin IQ seviyenize üç puan ekleyeceğini söylüyorlar. Değişiklik her zaman iyidir.

Zihnini Sula

Yorucu bir antrenmandan sonra zihninizde serbest radikaller dolaşır. Bu moleküller de aktif IQ’ya ulaşımı kısıtlar. Bu moleküllerle savaşmak için portakal ve havuç suyu içebilirsiniz. Hem günlük almanız gereken A ve C vitaminlerini barındırıyor hem de zeka durgunluğunu önlüyor.

Ofiste Sosyalleş

Ofiste IQ’su yüksek elemanlarla birkaç dakika sohbet etmek, günlük performansınızı arttırıyor. Bir dergide yer alan araştırma, arkadaşlarla yapılan pozitif sohbetin daha cesur kararlar almanıza yol açtığını gösteriyor. Kısacası ofiste bol bol sosyalleşin.

Video Oyunu Oyna

Amerika’daki bir araştırmada, video oyunlarıyla gerçek hayattaki farkındalık arasında bir bağlantı olduğunu ortaya koydu. Bu da IQ gelişimi için oldukça etkili bir yöntem.

Kahvaltıda Yumurta Ye

Tanışmanız gereken bir omega-3 olan fosfolipit, yumurta sarısı ve sütte bulunur. Bu asit sayesinde beyninizin, balıklardaki yağlardan bile daha hızlı düşünmesini sağlarsınız. Haftada üç gün omlet yiyerek zihninizi zinde tutun.

Hafızanı Güçlendir

ABD’deki bir araştırmaya göre, erkeklerin hafıza kaybı yaşama riski kadınlardan yüzde 50 daha yüksek. Hafızaları tazeleme vakti.

Meyvenin Önemi
Epikateşinin kimyasalı daha geniş kapasiteli bir hafıza için olmazsa olmaz. Bu bileşenin en çok bulunduğu kaynaklar ise kanı temizleyen antioksidan deposu yabanmersini, üzüm ve kakao oranı yüksek bitter çikolata. Her gün iki porsiyon yemeye çalışın.

Bol Bol Seks Yapın

Müthiş bir haber! Haftada en az iki kez seks yapmak hafızayı güçlendiriyor. Seks esnasında salgılanan oksitosin hormonu yüzleri hatırlama kabiliyetinizi arttırıyor. Bu sayede yanınızdaki kadını da unutmuyorsunuz!

Yoga Yap

Alman araştırmacılar, yoganın hafızayı güçlendirme açısından eşsiz olduğunu söylüyor. Topuklarınızı birleştirerek oturun. Öne eğilip 15 saniye kalın. Bunu günde 10-15 kere yapabilirsiniz.

Spor Salonuna Git

Haftada üç kez spor salonuna gitmek, yaşlandıkça hafızanızı taze tutmanızı sağlıyor. En iyi sonucun, 45 dakikalık ağırlık antrenmanından sonra 15 dakikalık yüksek yoğunluklu kardiyo yapıldığında elde edildiği söyleniyor.

Bacakları Çalıştır

İngiltere’deki bir araştırmada, bir yıl boyunca kardiyo egzersizi yapmanın hipokampüs boyutunu yüzde 2 arttırdığını ortaya çıkardı. Hipokampüs, hafıza için çok önemli bir bölge. Haftada üç defa 30 dakika yürümeniz yeterli.

Akıl Başta Değil Yaştadır!

Alzheimer, Parkinson ve diğer nörolojik hastalıklar, insanları tehdit eden en büyük sağlık sorunlarının başında geliyor. Zaman geçse de çelik gibi zihninizle ona meydan okuyun.

Dişlerine İyi Bak
Güçlü bir beyin için dişlerinizi sağlıklı tutun. Uzmanlar, diş hastalıklarıyla zihinsel zayıflama arasında bir bağlantı olduğu buldu. Durum böyleyken, diş ve ağız bakımızı asla aksatmayın. Dişleri fırçaladıktan sonra diş ipiyle temizlemeyi de ihmal etmeyin.

Kendini Müziğin Akışına Bırak

En sık görülen akıl hastalıklardan uzak durmak için, kulaklıklarınızı takın ve “play” tuşuna basın. Kendinizi müziğin ritmine bırakarak hem anın keyfini çıkarın hem de bilişsel fonksiyonlarınızı geliştirin.

Şekeri Kes

Sizi her açıdan zehirleyen şekerleme ve tatlılardan uzak durun. Avustralyalı araştırmacılar, kan şekeri yüksek insanların beyinlerinin, diğer insanlara göre yüzde 15 daha küçüldüğünü keşfetti. Haftada en az üç gün şekeri keserek beyninizi korumaya alın.

Kakao Tüket

Uzmanlar, hafif düzeyde zihinsel bozukluk sorunu olan kişilere flavonol kaynağı kakaolu içecek verildiğinde bu durumun azaldığını gözledi. İçeceklerinize bir ölçek kakao ekleyerek zekanızı uzun vadede geliştirin.

Kontrolden Geç

MR cihazındaki yeni teknolojiler ile artık bunama ihtimalinizi erken öğrenebilirsiniz. Eğer ailenizde bu gibi sorunlar yaşayan bireyler varsa, bu cihaza sahip bir merkezde testler yaptırabilirsiniz. Tabi ki en başta mutlaka doktorunuza danışın.

Zerdeçal Ekle

Evdeki yemeklerinize zerdeçal baharatını eklemeyi unutmayın. Araştırmalar, zerdeçaldaki bir kimyasalın beyin plaklarını azaltarak bunamayı geciktirdiğini söylüyor.

Yaratıcı Fikirler

Yaratıcı düşünmek sadece sanatçılara özgü değil. Olaylara geniş açıdan bakarsanız, sorunların üstesinden gelmede, geleceği daha iyi planlamada ve bahane üretmede ustalaşırsınız.

Bir Kaç Kadeh İç
Aklınızı bir türlü toparlayıp bir konuya odaklanamıyorsanız, birkaç kadeh yuvarlayın. Araştırmalar, aşırıya kaçmamak şartıyla, “yaratıcılık eşiği”nin aşılması için iki kadeh alkollü içkinin yeterli olduğunu söylüyor.

Sakız Çiğne

ABD’li araştırmacılar sakız çiğnemenin kalp atışını hızlandırdığını, böylece beyne daha fazla oksijen ve glikoz gitmesini sağladığını ortaya çıkardı. Önemli bir şey üzerinde çalışırken sakız çiğnemek için iyi bir bahane.

Tedbirini Al

B vitamini beyin dokularının daha hızlı iyileşmesine yardımcı oluyor. Sizi yorucu ve stresli bir gün bekliyorsa, önceden mutlaka B vitamini kompleksi alın.

Sıvı Tüketimine Önem Ver

Psikiyatristler, günlük aldığımız sıvı miktarıyla zihinsel gücümüz arasında sıkı bir bağlantı olduğunu söylüyor. Kendinizi yorgun hissetmemek için her 15 dakikada bir bardak su, zinde kalmak için bir işten 30 dakika önce kahve, uykuya karşı ise yeşil çay içmemizi öneriyor.

Bir cevap yazın